poniedziałek, 5 grudnia 2011

Apel Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska


Spalanie jakichkolwiek odpadów na powierzchni ziemi zawsze powoduje negatywne skutki dla naszego zdrowia. Do powietrza emitowana jest wtedy cała gama szkodliwych substancji. Dotyczy to również spalania odpadów zielonych (traw i liści). Dym wytwarzany podczas ich palenia zawiera pył i inne zanieczyszczenia, często nie mniej szkodliwe dla naszego zdrowia niż emisja przemysłowa.


Praktyki o których mowa wyżej zawsze są naganne, jednak w okresach występowania w powietrzu wysokich stężeń zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłu zawieszonego PM10 - szczególnie niebezpieczne. Powodują one dalszy jego wzrost, stanowiąc dla nas wszystkich zagrożenie zdrowotne. Właściciele domków jednorodzinnych i użytkownicy ogródków działkowych powinni zwrócić się do władz gminy oraz do zarządców ogródków działkowych o wyznaczenie miejsc magazynowania odpadów zielonych. Należy pamiętać, że ich palenie stwarza także bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ze względu na kłęby dymu snujące się nad drogami.
Równocześnie apeluję o zaprzestanie palenia śmieci w paleniskach domowych. Jest to jeden z istotnych elementów wpływających na bardzo złą jakość powietrza w sezonie zimowym w naszym województwie.
Wspólnymi siłami, poprzez dobre praktyki ekologiczne mieszkańców oraz działania administracyjne mające na celu doprowadzenie do zdecydowanej poprawy jakości powietrza w województwie śląskim (Program Ochrony Powietrza uchwalony przez Sejmik Samorządowy Województwa Śląskiego w czerwcu 2010 roku) przyczynimy się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Zmienność dobowa stężeń zanieczyszczeń uzyskana w oparciu o dane pomiarowe ze stacji automatycznego monitoringu zanieczyszczeń wskazująca na wpływ spalania paliw w okresach o obniżonej temperaturze w okresie od 1 do 8 listopada 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz